Technical Drawing for Fashion Design Vol 1

Technical Drawing for Fashion Design Vol 1
Jazyk: anglicky, francouzsky, španělsky
Vazba: měkká + CD-ROM
Počet stran: 200
Běžná cena: 549 Kč
Sleva: 18%
Naše cena: 450 Kč
Nyní nedostupné
Nakladatel: Pepin Press
EAN: 9789054961604
Kód D0223074
Technical drawing is an essential skill in the fashion industry. Technical drawings hold information that is essential for designers, buyers, machinists, pattern cutters, and production teams. A designer creates a technical drawing from a photo, real garment, illustration or directly from research. The drawing’s purpose is to indicate the correct proportions, seam placements and detailing of the garment. This drawing is then passed on to a pattern cutter, machinist, or factory so that an initial prototype of the garment can be made. Technical Drawings for Fashion Design shows the basics of making a technical drawing. First, the standard format and tools are introduced. This is followed by step-by-step instructions on how to draw a number of different types of garments. The book then shows how textiles are rendered in technical drawings and how individual style can be added to the drawings. A large portion of this book, however, is devoted to an extensive collection of high-quality, ready-made technical drawings that are ready for you to use or to adapt to meet your needs. All of these drawings of women’s garments – ranging from underwear to trench coats – are also included on the accompanying CD.
Způsob dopravy Cena
Osobní odběr zásilkovna Osobní odběr zásilkovna
Více než 200 poboček po ČR
79 Kč*
Balík do ruky Balík do ruky 89 Kč*
Balík na poštu Balík na poštu 89 Kč*
PPL v České Republice PPL v České Republice 129 Kč*
PPL na Slovensku PPL na Slovensku 400 Kč*
* K objednávce bude připočteno balné ve výši 10 Kč, cena za dobírku není zahrnuta v ceně.

Uvedené ceny jsou včetně DPH
Způsob platby Cena
Twisto Twisto ZDARMA
Hotově na pobočce zásilkovna Hotově na pobočce zásilkovna 25 Kč
Bankovním převodem předem Bankovním převodem předem ZDARMA
Dobírka Dobírka 35 Kč
Více než 1400 míst k odběru Více než 1400 míst k odběru

Vyzvedněte si svou objednávku na jedné z více než 200 poboček zásilkovny. Pomocí formuláře nebo mapy vyberete jedno z výdejních míst a zboží si vyzvednete třeba cestou z práce. Zaplatit můžete předem, případne přímo na pobočce.

Nejlepší ceny dopravy
Česká pošta PPL Zásilkovna
89 Kč 129 Kč 79 Kč

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace